Prof. Dr. Aytekin Özşahin

Psikiyatri Uzmanı

Sosyal Bağlantılar

       

Kroki

Kısaca Aytekin ÖZŞAHİN

04 Kasım 1957 tarihinde Kars ili Merkez ilçesi Kümbetli köyünde doğdum.

Annem ev hanımı babam çiftçiydi. 8 kardeşiz. Ben ailenin 5. çocuğuyum.

İlkokulu Kümbetli köyü ilkokulunda tamamladım.

Orta okulu Kars 30 Ekim ortaokulunda bitirdim.

1975 yılında Kars Ticaret lisesinden mezun oldum.

Aynı yıl girdiğim Üniversite sınavında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım.

1977 yılında tıp fakültesi 3. sınıf öğrencisi iken TSK Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına açılan sınava katıldım ve o sınavı kazanarak KKK adına askeri öğrenci olarak öğrenimi sürdürdüm.

1982 yılında Tıp Fakültesinden  tabip teğmen olarak mezun oldum.

1982-1983 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisinde staj eğitim aldım.

1983-1985 yılları arasında Balıkesir Ordu donatım Okulu ve Eğitim Komutanlığında Kıt’a tabipliği, sağlık şube müdürlüğü ve Garnizon Muayene Komisyonu Başkanlığı görevlerini yaptım.

1985 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında ihtisasa başladım ve 1989 yılında girdiğim sınavlarda başarılı bulundum ve psikiyatri uzmanı oldum. Uzmanlık tezim ‘İntihar davranışı Üzerinde Etkili Olan Kişisel ve Çevresel Faktörlerin araştırılması’ idi.

1989 yılında Diyarbakır Asker Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığına atandım.

1990 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalında ilan edilen Yardımcı doçentlik sınavına girdim ve aynı yıl  GATA Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında Yardımcı Doçentlik görevine başladım. Yardımcı Doçentlik süresinde Anabilim dalının bütün ünitelerinde aktif görevler yaptım.

1992 yılında TSK Kara Lisan Okulunda 9 ay süreyle İngilizce kursu gördüm.

1993 Yılı Ekim ayında Doçent oldum. Doçent kadrosunda iken eğitim, idari ve bölüm sorumluluklarının yanı sıra Anabilim Dalının Eğitim  sorumluluğu ( Tez danışmanlığı , Uzmanlık öğrencileri eğitimi, Tıp Fakültesi 1-3-5 ve 6 sınıf öğrencileri, Hemşirelik Yüksek Okulu 1 ve 2 sınıf öğrencileri, Stajer teğmenler, Hizmet içi eğitim) görevlerini sürdürdüm. Bu dönemde yurtdışı ve yurt içi değişik bilimsel aktiviteleri sürdürdüm. Ulusal Psikiyatri Kongresi Genel sekreterliğini yaptım. Değişik Psikiyatri dergilerinde danışmanlık görevleri yaptım. Konsultasyon Liyezon ve Menopoz Polikliniği sorumluluğunu yürüttüm.

2000 yılında GATA Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında Profesör oldum

2000- 2005 yılları arası Anabilim Dalının her kademesindeki görevleri sürdürmenin yanı sıra Anabilim dalının araştırma toplantıları koordinatörlüğü ve başkanlığını yaptım. Çok sayıda tez danışmanlığı, master ve doktora öğrencilerine ders verme ve jüri üyeliği görevlerini gerçekleştirdim.

Yüksek öğretim Kurumunun psikiyatri alanındaki doçentlik jürinde, jüri başkanlığı ve üyeliği görevlerini yaptım. Çeşitli idari ve bilimsel komisyonlarda görevler gerçekleştirdim. Psikiyatri kongrelerinde panelist ve oturum başkanlıkları yaptım.

2005 yılında GATA Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığına atandım. Bu dönemde Anabilim Dalının her acıdan çağdaş örneklerin seviyesine ulaştırmak için önemli çalışmalar yapılmasına katkı sağladım.

2008 yılında TSK ve Ülkemizin  önemli bir ihtiyacı olan Askeri Psikoloji ve Harp Psikiyatrisi Bilim dalının kurulması gerçekleştirildi.

2012 yılında GATA Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı görevimden emekliye ayrıldım.

Evli ve İki çocuk babasıyım. İngilizce bilmekteyim.